Proč být hrdý na Českou republiku?

Mnoho vítačů islámské imigrace trpí tzv. etnomasochismem. To znamená, že k České republice nemají žádný vztah, naopak ji v mnoha případech nenávidí. Proč tomu tak je, může mít různé psychologické příčiny, které ale v tomto článku rozebírat nebudu. Zaměřím se spíše na jejich výtky. Etnomasochisté (častokrát i sluníčkáři v jedné osobě) říkají, jak jsou Češi “zaprděný a xenofobní” národ. Že nic pořádného nevymysleli, neobjevili, že jsou prostě k ničemu. Jenže to není pravda.

Jelikož ráda čtu, začnu knihovnami. Pražské Klementinum je nejkrásnější knihovnou na světě. Alespoň podle amerického populárního serveru Bored Panda. Česká republika má kromě toho nejhustší síť knihoven na světě. Je tady 4x více knihoven na počet obyvatel než je průměr EU. Jedna knihovna připadá na 1 971 obyvatel (v USA na 19 583 obyvatel). Česko je taky knižní velmoc a patří k největším vydavatelům na světě.

Co se týká vědy, ani tam Česko nezaostává. V Praze bylo v roce 2012 otevřeno jedno z nejlepších protonových center v Evropě na léčbu rakoviny. Nebo teď čeští vědci vyvinuli nejmenší kovové magnety na světe. Využití mají v medicíně i při čištění vod. To ani nemluvím o úspěších v oblasti nanočástic nebo laseru. Taky české sklářství se těší světovému úspěchu a o české skláře mají zájem zahraniční firmy.

Česká republika má nejdelší mateřskou dovolenou na světě. Až 4 roky. Což je naprosto skvělé, protože je tady samozřejmě i možnost volby. Kdo chce, může jít do práce dřív, kdo nechce, může pečovat o své dítě až do 4 let. Na Západě je mateřská dovolená maximálně pár měsíců a pak se o miminko stará nějaká cizí paní. Co mi přijde poněkud nelogické.

České výrobky dobývají svět. Například se jedná o vířivky nebo designový nábytek. Tušili jste, že taková minerální voda Vincentka je v Číně žádaným a luxusním zbožím? U nás pořídíte Vincentku za necelých 30 Kč, v Číně stojí více než 300 Kč. A jde na odbyt! V Česku se taky vyrábí nejvíce gramofonových desek na světě. Možná si pomyslíte: ,,Kdo dnes poslouchá gramofonové desky?” Ale takových lidí se najde docela dost, protože firma vyrábí až 6 milionů desek ročně.

Samozřejmě nesmím zapomenout na české hudební klasiky jako Dvořák nebo Smetana. Ti jsou známí po celém světě a Smetanova “Vltava” z cyklu “Má vlast” byla použita v různých hollywoodských filmech.

Taky MHD není v ČR nejhorší, dokonce se řadí mezi nejlepší v Evropě. Dokonce tady máme i nejdokonalejší turistické značení na světě. S tím se spojuje i svobodné houbaření, což je taky skvělé, protože v mnoha státech se za houbaření musí platit. Ani česká vína nejsou k zahození, mezi tisíc nejlepších vín světa se probojovalo 30 vín z Moravy.

Jak přiznávají cizinci, v České republice se jim žije dobře. Dokonce lépe než ve Švýcarsku nebo Německu. Je tady příznivé klima, moc hezká příroda a pohodový přístup k životu. (To se nějak neslučuje s tvrzením sluníček o xenofobii). Nemluvě o tom, že Česko patří mezi nejbezpečnější země na světě. A já doufám, že to tak i zůstane.

Určitě jsem v článku zapomněla na mnoho dalších nej. Ale myslím, že Česká republika není země k zahození, jak to prezentují etnomasochisté. Jistě by se tady našlo i mnoho věcí ke zlepšení, ale snažila jsem se tentokrát zaměřit jenom na to hezké. A za to určitě stojí bojovat a nepřenechat to tady islámu. Na takový malý stát je těch nej docela dost…

Zdroje:

http://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/66420/prazske-klementinum-je-nejkrasnejsi-knihovna-na-svete-rikaji-americane.html

http://www.nytimes.com/2016/07/22/world/what-in-the-world/why-libraries-are-everywhere-in-the-czech-republic.html?_r=0

http://zpravy.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/cesko-je-knizni-velmoc-patri-k-nejvetsim-vydavatelum-na-svete-1274006

http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/cesti-vedci-vyvinuli-nejmensi-kovove-magnety-na-svete-vyuziti-maji-v-medicine-i-pri-cisteni-vod–1651356

http://bydleni.idnes.cz/ceske-sklo-na-veletrhu-ambiente-d3a-/architektura.aspx?c=A150224_001038_architektura_rez

http://bydleni.idnes.cz/red-dot-design-award-ceske-vyrobky-cena-cerveny-puntik-pp8-/architektura.aspx?c=A160401_153114_architektura_rez

http://www.czech.cz/cz/Podnikani/Firmy-v-CR/V-Cesku-se-vyrabi-nejvice-gramofonovych-desek-na-s

https://www.novinky.cz/domaci/163006-prazska-mhd-je-jednou-z-nejlepsich-v-evrope-tvrdi-expert.html

http://g.cz/spb-10-prekvapivych-faktu-o-turistickych-znackach

https://www.wineofczechrepublic.cz/akce-a-novinky/aktuality/pro-tisk/6254-mezi-1000-nejlepsich-vin-sveta-se-dostalo-30-moravskych-vin.html

https://www.novinky.cz/ekonomika/415469-v-cesku-se-cizincum-zije-lepe-nez-ve-svycarsku-nebo-nemecku.html

http://echo24.cz/a/iXDRg/cesko-je-6-nejbezpecnejsi-zeme-sveta-ukazal-pruzkum

Share This:

3 thoughts on “Proč být hrdý na Českou republiku?

  1. A bylo toho ještě mnohem víc, ale leccos jsme si zničili sami či dobrovolně nechali zničit při divoké privatizaci a vstupem do EU. Namátkou, české cukrovarnictví je v troskách, lesk strojírenství, zejména dopavního také poněkud vybledl – v Libni, kde se stavěly světoznámé lokomotivy se dnes hraje hokej o jehož někdejší slávě si také můžeme nechat jen zdát.

  2. Manžel je Američan s řeckými kořeny (matka Američanka, otec Řek, žijící v USA muž se narodil a vyrostl v USA), už druhým rokem spolu žijeme v ČR a naprosto potvrzuji, že se mu tady líbí – je tu bezpečno, čisto, lidé jsou přátelští, na úřadech pomůžou, ve vlacích jsou jídelní vozy se slušnou cenou, je tu krásná příroda i památky. Bydlíme v malé vesnici, 400 obyvatel to nemá, a sousedi všichni berou manžela naprosto v pohodě, i když česky moc neumí (snaží se, ale je to holt opravdu těžký jazyk), prostě sem patříme, možná i proto, že zkrátka děláme všečchno tak, jako ostatní – máme pole, slepice, starý barák, co potřebuje kompletní rekonstrukci (na kterou nejsou peníze 😀 ) Za celé ty dva roky jsem se nesetkala s žádnou diskriminací, spíš naopak. A že nám tady přezdívají “Amíkovi”, to za diskriminaci nepovažuju, jak se vyslovuje a píše naše řecké příjmení si nepamatuje ani pošťačka 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *